Sävellys:
Vladimír WimmerNäyttelijät:
Josef Kemr, Arnošt Goldflam, Jana Synková, Jana Švandová, Luba Skořepová, Jana Paulová, Michaela Kuklová, Valerie Kaplanová, Otakáro Maria Schmidt (lisää)Juonikuvaukset(1)
A Prague Film Academy (FAMU) and Czech Television coproduction which originated as a collective graduation project by the school's department of direction. Three directors adapted Karel Pecka stories following Jan Neruda's 19th century Lesser Town Stories, and provided a sketch of the Prague quarter during 1980s. (jakelijan virallinen teksti)
Näyttelijät
Lenka Svadbíková-Veliká
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Maškaráda čili Fantom Opery (2009) (teatteritallenne)
Faidra (2008) (teatteritallenne)
Naši furianti (2011) (teatteritallenne)
Karel Augusta
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Vrchní, prchni! (1980)
Všichni dobří rodáci (1968)
Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)
Bohdan Tůma
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Palava pensas (2013) (TV elokuva)
Teorie tygra (2016)
Oběti (1999) (sarja)
Pavel Nový
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Amadeus (1984)
Hřbitov pro cizince (1991) (TV elokuva)
S tebou mě baví svět (1982)
Petr Pospíchal
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Tažní ptáci (1983) (TV elokuva)
Brakýři (1983) (TV elokuva)
Utrpení mladého Boháčka (1969)
Jaroslava Obermaierová
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)
Kladivo na čarodějnice (1969)
Lucerna (1967) (TV elokuva)
Vlastimil Zavřel
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Maškaráda čili Fantom Opery (2009) (teatteritallenne)
Soudné sestry (2007) (teatteritallenne)
Jára Cimrman ležící, spící (1983)
Rudolf Pellar
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Sen noci svatojánské (1959)
Lekár umierajúceho času (1983) (sarja)
Princ a chuďas (1971) (TV elokuva)
Vlastimil Venclík
Böömin ja Määrin protektoraatti
Parhaat elokuvat:
Případy 1. oddělení (2014) (sarja)
Lekár umierajúceho času (1983) (sarja)
Bumerang (1996)
Václav Chalupa
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Poikaluokan vintiöt (1991)
Kurjat (1998)
Ztracená brána (2012) (sarja)
Libuše Švormová
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Vyšší princip (1960)
„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)
Charleyova teta (1969) (teatteritallenne)
Jan Kačer
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Král Lear (2003) (teatteritallenne)
Údolí včel (1967)
Kuoleman nimi on enkeli (1963)
Karel Pecka
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Malostranské humoresky (1995)
Václav Faltus
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Malostranské humoresky (1995)
Vždycky jsem to já (1989) (konsertti)
Gabriela Filippi
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
České století (2013) (sarja)
Klíče na neděli (1993) (TV elokuva)
Malostranské humoresky (1995)
Jan Hanžlík
Parhaat elokuvat:
Hodinář (1988) (TV elokuva)
Červnové dny (1961)
Malostranské humoresky (1995)
Marcela Martínková
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Kuuman kesän varjoja (1977)
Ikarie XB 1 (1963)
Jak svět přichází o básníky (1982)
Martin Matejka
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Maškaráda čili Fantom Opery (2009) (teatteritallenne)
Soudné sestry (2007) (teatteritallenne)
Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka (2002) (teatteritallenne)
Marcela Rojíčková
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Brouk v hlavě (2020) (teatteritallenne)
Malostranské humoresky (1995)
V rannej hmle (1990)
Pavel Šrom
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Malostranské humoresky (1995)
Vraždy v kruhu (2015) (sarja)
Z pekla štěstí 2 (2001)