Näyttelijät
Josef Somr
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Hamlet (1986) (teatteritallenne)
Naši furianti (1983) (teatteritallenne)
Tažní ptáci (1983) (TV elokuva)
Jiří Dvořák
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Brouk v hlavě (1998) (teatteritallenne)
Brouk v hlavě (2020) (teatteritallenne)
Operace Silver A (2007) (TV elokuva)
Viktor Preiss
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
S čerty nejsou žerty (1984)
Brouk v hlavě (2020) (teatteritallenne)
Královský život otroka (1992) (TV elokuva)
Alois Švehlík
Böömin ja Määrin protektoraatti
Parhaat elokuvat:
Smrt krásných srnců (1986)
Palava pensas (2013) (TV elokuva)
Černí baroni (1992)
Miroslav Táborský
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Maškaráda čili Fantom Opery (2009) (teatteritallenne)
Soudné sestry (2007) (teatteritallenne)
Kolja (1996)
Danica Jurčová
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Elämä kierrättää (2007)
Vyvraždění rodiny Greenů (2002) (TV elokuva)
Blúznenie srdca a rozumu (1997) (TV elokuva)
Radek Holub
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Případy 1. oddělení (2014) (sarja)
Kráva (1993)
Dámský krejčí (2012) (teatteritallenne)
Zuzana Stivínová
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Černí baroni (1992)
Specialita šéfkuchaře (1999) (TV elokuva)
Ztracená brána (2012) (sarja)
Lukáš Vaculík
Tšekkoslovakia
Jiřina Jirásková
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Světáci (1969)
Jára Cimrman ležící, spící (1983)
Sňatky z rozumu (1968) (sarja)
Bohumil Klepl
Neuvostoliitto
Parhaat elokuvat:
Kde je láska, je i žárlivost (2011) (teatteritallenne)
Česká soda (1998)
Všichni moji blízcí (1999)
Jaroslava Obermaierová
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)
Kladivo na čarodějnice (1969)
Lucerna (1967) (TV elokuva)
Leoš Suchařípa
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Revizor (1971) (teatteritallenne)
Jára Cimrman ležící, spící (1983)
Som lärkor på tråden (1969)
Jiří Wohanka
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Soudné sestry (2007) (teatteritallenne)
Případy 1. oddělení (2014) (sarja)
Seikkailija Tom (1975)
Ludmila Zábršová-Molínová
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
S Pydlou v zádech (1985) (teatteritallenne)
Myši patří do nebe (2021)
BrainStorm (2008) (TV elokuva)
Roman Štolpa
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Vyvraždění rodiny Greenů (2002) (TV elokuva)
Gambit (2000) (TV elokuva)
Vůně vanilky (2001) (TV elokuva)
Hana Vagnerová
Tšekkoslovakia
Parhaat elokuvat:
Herec (2020) (sarja)
Vyvraždění rodiny Greenů (2002) (TV elokuva)
Ďáblova lest (2009) (sarja)